کاربر گرامی به ترجمه بازار خوش آمدید .
سه شنیه 24 تیر 1399
tarjomebazar
مذاکره , اصول مذاکره , فنون مذاکره
   
 
     
 

اصول مذاکره

 
 

در تاریخچه زندگی انسان بر روی زمین، انسان های زیادی در بازارهای مختلف برای تجارت کالا گرد هم آمده اند که مبلغ مورد نظر برای هر کالا اغلب از طریق فرآیند مذاکره و انجام مذاکرات در مورد ارزش کالاها و خدمات تعیین می شده است و در حقیقت برچسب قیمت یکی از ابداعات جدید انسان در زمینه ارزش گذاری بر روی کالاها و خدمات محسوب می شود.

امروزه اصول مذاکره یا فنون مذاکره یکی از علومی است که توجه کمتری به آن شده است و داشتن این مهارت یکی از نقاط قوت انسان های موفق محسوب می شود.

در این مطلب قصد داریم تا شما را به طور مختصر با برخی از اصول مذاکرات در بازرگانی و خرید کالا آشنا کنیم: 

 
 
 
 
 

1- شما می توانید در مورد هر موضوعی مذاکره کنید.

 

اولین چیزی که بایستی بدانید این است که در مورد هر چیزی می توان مذاکره نمود و مذاکره تنها مربوط به خرید کالایی مهم نظیر خانه و اتوموبیل نیست. مثلاً ممکن است در یک فروشگاه با دیدن برچسب قیمت ها تصور کنید که امکان خرید کالا با قیمتی پائین تر وجود ندارد ولی بایستی بدانید که به ندرت اینگونه است. شما حداقل می توانید از فروشنده بپرسید که آیا تخفیف هایی در مورد محصول دلخواهتان وجود دارد یا خیر.

 

2- با مدیر یا مالک فروشگاه صحبت کنید.

 

در حقیقت بسیاری از فروشندگان اهمیت زیادی به اینکه از فروشگاه آن ها خرید کنید یا نکنید، نمی دهند؛ آن ها حقوق ثابتی دریافت می کنند و خرید یا عدم خرید شما پولی را به جیب آن ها اضافه نمی کند. بنابراین در صورت امکان و در صورت عدم نتیجه گرفتن از مذاکره با فروشندگان برای دریافت تخفیف، همیشه به دنبال گفتگو با مدیر یا مالک اصلی فروشگاه باشید.

 

3- همیشه خود را خونسرد نشان دهید

 

اگر از کالایی در فروشگاه خوشتان آمد نبایستی با صدای بلند از عالی بودن آن و اینکه در تمام زندگی در جستجوی خرید آن بوده اید، تعریف کنید. در این صورت فروشنده انگیزه ای برای کاهش قیمت آن کالا ندارد. همیشه خود را خونسرد نشان دهید و هیچگونه علافه غیرمعمولی از خود برای خرید کالا نشان ندهید.

 

4- هیچگاه اولین پیشنهاد را ارائه نکنید

 

چه فروشنده باشید و چه خریدار شما نبایستی هرگز اولین پیشنهاد قیمت را ارائه کنید. چرا؟ زیرا ممکن است طرف دیگر قیمتی را در نظر داشته باشد که بسیار بهتر از پیشنهاد اولیه شما باشد. اگر شما خریدار هستید نقطه آغاز خرید را قیمت لیست شده محصول قرار دهید ولی توضیح دهید که این قیمت بسیار بالا است و از فروشنده بخواهید که قیمت را برای شما پائین بیاورد؛ این موقعیت تنها شرایطی است که شما بایستی اولین پیشنهاد را بدهید.

 

5- از تاکتیک سکوت و استفاده از زمان در مذاکره استفاده کنید

 

یکی از اصول مذاکره این است که به سرعت به یک پیشنهاد پاسخ ندهید. انقطاع یک مذاکره به طرف مقابل نشان می دهد که شما چندان مایل به ادامه مذاکره نیستید و ممکن است به سراغ گزینه های دیگری بروید. سکوت در مذاکره می تواند فشار زیادی را بر طرف مقابل تحمیل کند.

 

6- از خارج شدن از مذاکره هراس نداشته باشید

 

حتی اگر در حال خریدن یکی از کالاهای مورد علاقه خود در تمام طول عمرتان هستید، اگر فروشنده تمایلی به پائین آوردن قیمت ندارد، خود را قانع کنید که از مذاکره خارج شوید و آن کالا را فراموش کنید. این تکنیک اغلب اوقات سبب می شود که فروشنده برای اینکه شما را از دست ندهد کالا را به قیمت مناسب به شما بفروشد.

 

7- شوخ طبعی را چاشنی مذاکره کنید

 

هرگز نباید اجازه دهید که مذاکره بسیار خشک و جدی باشد. همیشه لبخند بزنید و مقداری شوخ طبعی را چاشنی گفتگوها کنید. سعی کنید طرف مقابل با شما راحت باشد زیرا از این طریق طرف مقابل نوعی احساس دوستی با شما خواهد داشت که در نهایت به نفع شما خواهد بود و از سوی دیگر متوجه خواهد شد که شما به شکل جدی و به طور حتم خواهان خرید محصول نیستید.

 

8- برای مذاکره موفق تمرین کنید

 

تنها راهی که سبب می شود شما به یک مذاکره کننده حرفه ای تبدیل شوید، تمرین است. سعی کنید که هر موقعیت مذاکره را برای خود به یک جلسه تمرین موارد ذکرشده در این مطلب تبدیل کنید.