سابمیت مقاله در الزویر | راهکارهای پیشنهادی و نکات طلایی

آنچه در این مطلب خواهید آموخت

درباره شرکت انتشارات الزویر

الزویر نام یک شرکت انتشارات هلندی در آمستردام است که به طور تخصصی در محتوای علمی، فنی و پزشکی فعالیت می‌کند. این موسسه در آمریکا، انگلستان و جاهای دیگر نیز فعالیت دارد. از اولین محصولات آن ژورنال لانست، سل و کتاب‌هایی شامل آناتومی‌گری و ساینس دیرکت است. در بیشتر مقاله‌ها و منابع علمی که یک دانشجو یا محقق در طول پژوهش خود مطالعه می‌کند نام الزویر دیده می‌شود. سابمیت مقاله در الزویر یک فعالیت کاملا رقابتی و سخت است بنابراین باید دلایل رد شدن مقالات را بدانیم. در ادامه این مقاله به نکات مهم سابمیت مقاله در الزویر اشاره می‌کنیم.

عجله نداشتن برای سابمیت و چاپ مقاله

محققان باید در مراحل اولیه دوره دکترا شروع به نوشتن مقاله کنند تا زمان کافی برای بررسی داشته باشند. اما اقدام برای سابمیت مقاله بلافاصله پس از نوشتن اشتباه است. شاید تصور کنید پس از ارسال مقاله و گرفتن بازخورد فرصت ویرایش و اصلاح نواقص کار خود را دارید، اما در نظر داشته باشید که داشتن روش پیشگیرانه امکان چاپ مقاله را افزایش می‌دهد. بنابراین پس از اتمام نوشتن مقاله زمانی را برای دوباره خواندن و بررسی دقیق آن اختصاص دهید. همچنین می‌توانید قبل از سابمیت مقاله در الزویر آن را با دیگر محققان و همکاران خود به اشتراک بگذارید و از آنها بخواهید در موردش نظر دهند.

انتخاب ژورنال مناسب

گزینش مناسب‌ترین مجله برای ارسال و سابمیت مقاله در پذیرش آن تاثیر بسیار زیادی دارد و تضمین می‌کند که مقاله به دست مخاطبان هدف شما می‌رسد. پایگاه داده‌های الزویر امکان پیداکردن بهترین مجله را در وب‌سایت خود قرار داده تا نویسندگان با وارد کردن عنوان، چکیده و زمینه تحقیق بتوانند فهرستی از مجله‌های مناسب را برای سابمیت مقاله در الزویر پیدا کنند. ممکن است محققان کم‌تجربه تصمیم بگیرند مقاله خود را به چند مجله به طور هم‌زمان ارائه دهند، اما این کار بسیار غیرحرفه‌ای است و منجر به مشکلات مربوط به کپی‌رایت هم برای نویسنده و هم برای اساتید دانشگاه و مجله‌های مربوط خواهد شد.

در نظر داشتن اهداف، حدود و دستورالعمل‌های مجله مورد نظر

پس از انتخاب مناسب‌ترین مجله برای سابمیت مقاله در الزویر، شما باید به اهداف و زمینه کاری آن مجله در رابطه با تحقیق خود اشراف کامل پیدا کنید. دستورالعمل‌هایی که آن مجله برای نویسندگان خود در نظر گرفته را دانلود و به دقت مطالعه کنید. سپس باید مطمئن شوید که نوشته شما با ساختار و قالب مورد پذیرش ژورنال کاملا مطابقت دارد.

این الزامات مربوط به سبک و فرمت نگارش ارقام، جدول‌ها و منابع هستند. اگر مقاله شما با دستورالعمل‌ها و حوزه کاری مجله هم‌سو نباشد ممکن است در همان ابتدای کار و بدون ارسال برای داوری رد شود. به این نوع رد شدن اصطلاحا دسک ریجکشن (Desk rejection) می‌گویند یعنی مقاله همان‌جا و از روی میز سردبیر رد می‌شود که می‌تواند برای نویسنده بسیار ناامیدکننده و سخت باشد.

داشتن عنوان و چکیده مناسب

عنوان و چکیده یک مقاله که از اولین مواردی است که سردبیر می‌بیند، مهمترین قسمت پژوهش شما هستند. بنابراین باید تلاش کنید به وسیله آن بهترین تاثیر اولیه را بگذارید. بر اساس نظرات سردبیران و کارشناسان سابمیت مقاله در الزویر عنوان باید خلاصه موضوع اصلی مقاله باشد و سهم محقق را در تئوری مورد نظر بیان کند. چکیده نیز باید با دقت بالا طراحی شده و شامل هدف مطالعه، مساله اصلی و تئوری تحقیق، روش مورد استفاده در آن، داده‌ها، یافته‌های مهم، محدودیت‌های تحقیق و مفاهیم تئوری و عملی باشد.

ویرایش حرفه‌ای

از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مقاله علمی، روشنی و وضوح پیام علمی آن است. بنابراین قبل از سابمیت مقاله در الزویر توصیه می‌شود نوشته خود را به صورت حرفه‌ای ویرایش کنید. مقاله شما قبل از ارسال برای داوری به صورت دقیق و موشکافانه‌ای بررسی می‌شود و یکی از دلایل مهم رد شدن مقالات ارسال شده به الزویر، زبان ضعیف آن‌هاست. مقاله‌ای که ویرایش شده و به درستی نوشته شود خطایی نداشته، قابل درک است و تضمین می‌کند که کار شما حرفه‌ای تلقی شده و در جهان چاپ و نشر قرار خواهد گرفت.

ارسال نامه به سردبیر مجله هم‌زمان با سابمیت مقاله در الزویر

اهمیت ارسال نامه به سردبیر مجله بسیار زیاد است چون این نامه فرصتی برای نویسنده است تا سردبیر را راضی کند که پژوهش او ارزش بررسی را دارد. بنابراین نوشتن یک محتوای خوب در نامه بسیار ارزشمند است. توصیه می‌شود از کپی کردن چکیده در نامه خود جدا خودداری کنید، یک نامه مناسب شامل موضوع اصلی مقاله، نوع نوآوری و چگونگی ارتباط آن با مجله مورد نظر است. بهتر است این نامه بیش از نصف صفحه نباشد و در آن از همکاران و محققانی که درباره آن نظر داده‌اند تشکر و قدردانی شود.

مطالعه نظرات بررسی‌کنندگان

ممکن است مقاله شما توسط سردبیر بر اساس توصیه‌ها و نظرات بررسی‌کنندگان با عنوان «تجدید نظر و ارسال مجدد» معلق نگه داشته شود. در این مرحله شما باید تمامی اصلاحات و تغییرات را با دقت انجام دهید و تا زمان تعیین شده برای مجله ارسال کنید. نکته مهم این است که اولا این اصلاحات را هایلایت کنید و دوما نامه‌ای ارسال کنید که نشان دهد همه موارد را مورد توجه قرار داده‌اید. شما ممکن است در همه موارد با نظر بررسی‌کنندگان موافق نباشید اما همیشه باید توجیه درستی برای روند کار خود داشته باشید. بنابراین انجام اصلاحات مورد نظر کارشناسان از نکات کلیدی سابمیت مقاله در الزویر است.

سابمیت مقاله در مجلاتی مثل الزویر

برای ارائه مقالات و تحقیقات خود به جهان راه‌های زیادی وجود دارد اما ممکن است بخواهید کار خود را در مجله‌ای منتشر کنید که امتیاز بالایی بگیرد. برای این منظور مقاله شما باید بر اساس معیارهایی نوشته شود تا زمان محدود خود را بر آن‌ها متمرکز کنید. محققان زیادی از فرایندهای ارزیابی مقالات در مجالات معتبر و مهم آگاه نیستند.

در این مقاله تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی را ارائه دادیم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا مقاله شما در معتبرترین مجلات جهان مانند مجلات الزویر چاپ شود. این توصیه‌ها جامع نیستند و انجام آن‌ها سخت است اما رعایت آن‌ها به دانشجویان دکتری و دیگر محققان کمک کرده و به انتشار مقاله‌شان سرعت بخشیده است. شما می‌توانید پس از تکمیل مقاله خود بر اساس این نکات مهم برای ترجمه آن از ترجمه‌ بازار کمک بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.