سابمیت مقاله در مجلات داخلی

سابمیت مقاله در مجلات داخلی

آنچه در این مطلب خواهید آموخت

چگونه مقالات علمی را منتشر کنیم

دانشجویان و اساتیدی که کارهای پژوهشی و تحقیقی انجام می‌دهند، می‌خواهند که نتیجه تلاشهای خود را به چاپ و انتشار برسانند. برای این منظور، مجلات داخلی و خارجی معتبری وجود دارد که می‌توان مقالات را به آنها ارسال کرد. افرادی که مقالاتشان در این مجلات پذیرفته و چاپ می‌شود امتیازات مثبتی در رزومه خود بدست می‌آورند. قبلا گفتیم که سابمیت مقاله چیست و چه کاربردی دارد. حال می‌خواهیم درباره سابمیت مقاله در مجلات داخلی و مزایا و روند سابمیت مقاله در آنها صحبت کنیم.

سابمیت مقاله در مجله داخلی (2)

آیا سابمیت مقاله در مجلات داخلی امتیاز دارد؟

قبل از اینکه به سراغ سابمیت مقاله در مجلات داخلی بپردازیم، می‌خواهیم اهمیت چاپ مقاله در مجلات داخلی را بررسی کنیم. علاوه بر اعتبار و کیفیت مقاله، میزان اعتبار مجله‌ای که مقاله در آن چاپ می‌شود نیز اهمیت دارد. مجلات داخلی که مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت هستند، اعتبار بالایی دارند.

سابمیت مقاله در مجلات داخلی در دانشگاههای ایران، اهمیت بالایی دارد. علاوه بر آن، به دلیل دشواری‌های چاپ مقاله در مجلات خارجی و همینطور هزینه‌های بالاتر، چاپ مقاله در مجلات داخلی می‌تواند گزینه بهتری باشد.

چاپ مقاله در مجلات داخلی امتیازاتی دارد که از جمله آنها می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • برای جذب در هیئت علمی دانشگاهها، چاپ مقاله در مجلات معتبر یک امتیاز محسوب می‌شود
  • رزومه علمی را ارتقا می‌دهد
  • در مصاحبه مقطع دکتری در رشته‌های هنر و علوم انسانی می‌تواند تاثیر داشته باشد

انواع مجلات داخلی

برای چاپ مقاله در مجلات داخلی در ابتدا باید از اعتبار مجلات اطلاع پیدا کنیم. در ایران سه ارگان می‌توانند اعتبار و درجه علمی مجله‌ها را تعیین کنند. یکی از این ارگان‌ها وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. دیگری وزارت بهداشت و سومی حوزه علمیه است. مجلات داخلی که مورد تایید ارگانهای نام برده قرار می‌گیرند در سه دسته تقسیم می‌شوند. مجلات علمی پژوهشی که بالاترین اعتبار را دارند. مجلات علمی ترویجی که درجه دوم اعتبار را دارد. مجلات علمی تخصصی دارای اعتبار خاصی نیستند.

مجلات علمی- پژوهشی

بالاترین درجه برای مجلات داخلی، علمی پژوهشی است. اعتبار این مجلات توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌شود. مقاله علمی- پژوهشی یک پژوهش نظام‌مند برای یافتن روابط میان پدیده‌های طبیعی است. مقالات پژوهشی باید دارای دو ویژگی اصالت و ابداع باشند. درواقع در مقالات پژوهشی برای یافتن پاسخ به یک پرسش علمی، تحقیقات و تحلیلهایی صورت می‌گیرد. دانشجویان و اساتید دانشگاهها، دانشجویان مقطع دکتری و پژوهشگران، مخاطبان اصلی این نشریات هستند.

مجلات علمی- ترویجی

مجلات علمی ترویجی، به ترویج یکی از رشته‌های علوم می‌پردازد. دستاوردهای علمی را به منظور آشنایی افراد با مفاهیم علمی جدید، به زبان ساده بیان می‌کنند. مجلات علمی ترویجی، یک ایده و موضوع نوآورانه نیستند و عمدتا صورت تالیفی و ترجمه هستند. از نظر ارزش علمی در میان مقالات، مقاله های تحلیلی یا علمی پژوهشی، ارزش و اعتبار بالاتری دارند. در مقابل، یک مقاله علمی ترویجی به خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده های دیگران می‌پردازد. در این مقالات، پژوهشگر چیز جدیدی به آن اضافه نمی‌کند و ابتکار نوآورانه‌ای ندارد. در این مجلات، دستاوردهای علمی به زبانی ساده برای دانشجویان، دانش آموزان دبیرستان ها، صنعتگران، مخترعین و علاقمندان ارائه می‌شود.

اگر نیاز به ترجمه مقاله دارید، ترجمه بازار می‌تواند در این زمینه کمکتان کند. ترجمه مقالات تخصصی، ترجمه مقاله ISI، ترجمه گزارشهای علمی با کیفیت بالا در آن ارائه می‌شود. کیفیت ترجمه بالا و تعرفه مناسب با نیاز دانشجویان و اساتید، سبب شده است که بسیاری از دانشجویان آن را انتخاب اول خود قرار دهند. در ترجمه تخصصی که اهمیت و حساسیت بالایی دارد با استفاده از مترجمان رده بالا، مورد اعتماد قرار گرفته است.

مجلات علمی- تخصصی

مجلات علمی تخصصی معمولا مربوط به سازمانها و نهادهای خاص هستند. این مجلات به مباحث تخصصی در یک زمینه خاص می‌پردازند. مقالاتی که در این مجلات چاپ می‌شوند با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی افراد مختلف در زمینه‌های تخصصی منتشر می‌شوند. این مجلات، اعتبار و امتیازی برای چاپ مقاله در آنها به افراد نمی‌دهد زیرا دارای هیچ مجوزی از سوی ارگانهایی که نام برده شد، نیست. فقط هدف ایجاد آگاهی و بالابردن اطلاعات افراد علاقمند در زمینه‌های تخصصی دارد.

سابمیت مقاله در مجله داخلی (2)

مراحل سابمیت مقاله در مجلات داخلی

برای بسیاری از افراد سابمیت مقاله در مجلات داخلی گزینه مناسبی است. زیرا مجلات خارجی، ممکن است برای انتشار مقاله، هزینه بالاتری داشته باشند. اگرچه چاپ مقاله در مجلات خارجی دارای اعتبار و اهمیت بالایی است اما سخت‌گیری در پذیرش مقالات نیز در آنها زیاد است. همین موضوع سبب می‌شود که بسیاری به دنبال سابمیت مقاله در مجلات داخلی باشند. از آنجاییکه سابمیت مقاله در مجلات علمی پژوهشی نیز دارای امتیاز خوبی در ایران است، مورد توجه اساتید و دانشجویان قرار می‌گیرد. در ادامه روند سابمیت مقاله در مجلات داخلی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

راهنمای سابمیت داخلی مقاله

برای انتشار و چاپ مقاله در مجلات داخلی اولین چیزی که باید مورد توجه قرار دهید، انتخاب مجله مناسب است. مجله‌ای را انتخاب کنید که دارای اعتبار باشد و مجوز از ارگانهایی که قبلا نام بردیم داشته باشد. در مرحله بعد باید مجله‌ای مرتبط با موضوع تحقیق و مقاله خود انتخاب کنید. برای اینکه مقالاتی که به مجلات ارسال می‌کنید مورد پذیرش قرار گیرند، باید موضوع مقاله مشابه با موضوعات مجله انتخابی باشد. درصورتی که مقالاتی با موضوع مقاله شما، در یک مجله رد می‌شوند، مقاله خود را به مجلات دیگری بفرستید. مقاله خود را با استانداردهای مجله مورد نظر مطابقت دهید. ممکن است مراحل داوری برای چاپ مقاله در مجلات داخلی زمان طولانی‌تری داشته باشد. گاهی اوقات این مدت به یک تا دو سال نیز می‌رسد.

سابمیت مقاله در مجلات داخلی به دو روش سنتی و آنلاین انجام می‌شود که بستگی به مجله مورد نظر دارد. در روش سنتی مقاله به صورت پستی به مجله ارسال می‌شود. در این روش باید 3 تا 5 نسخه از مقاله خود را پرینت کنید و برای مجله مورد نظر از طریق پست ارسال کنید. روش آنلاین، راحتتر است و امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش به راحتی می‌توانید از طریق پلتفرم‌هایی که مجله ارائه می‌دهد به صورت آنلاین مقاله مورد نظر خود را ارسال کنید.

لیست مجلات معتبر داخلی و هزینه چاپ

لیست مجلات معتبر داخلی از طریق وزارت علوم که مرجع رسمی تایید نشریات داخلی است معرفی می‌شود. می‌توانید از طریق بانک اطلاعاتی نشریات علمی کشور به جستجوی نشریات و مجلات داخلی معتبر بپردازید.

هزینه چاپ مقاله در مجلات داخلی بستگی به مجله مورد نظر دارد. بسیاری از مجلات داخلی و مجلات خارجی نیز بصورت رایگان انتشار مقاله انجام می‌دهند. برای چاپ مقاله در مجلات داخلی گاهی اوقات هزینه‌ی بالایی دریافت می‌شود که از هزینه چاپ مقاله در مجلات خارجی نیز بیشتر است. با این حال می‌توانید با استعلام قیمت از مجلات مورد نظر از هزینه چاپ مقاله در آن آگاهی پیدا کنید.

سابمیت مقاله در مجله داخلی (2)

چاپ مقاله در مجلات داخلی

همانطور که گفتیم مجلات داخلی که توسط وزارت علوم، تحقیقات، فناوری، وزارت بهداشت یا حوزه علمیه تایید می‌شوند دارای اعتبار و اهمیت هستند. دانشجویان یا اساتید با چاپ و انتشار مقالات علمی پژوهشی امتیازات ویژه‌ای دریافت می‌کنند. اگرچه چاپ مقاله در مجلات معتبر خارجی امتیاز بالایی محسوب می‌شود اما مجلات داخلی نیز در ایران اعتبار دارد. همچنین ممکن است چاپ مقاله در ایران راحتتر انجام شود چون مجلات خارجی به سختی مقالات را پذیرش می‌کنند. برای سابمیت مقاله در مجلات داخلی با کسب اطلاع از استانداردهای مجله مورد نظر می‌توان اقدام کرد. همچنین انتخاب مجله مرتبط با موضوع و حوزه کاری مجله در پذیرش مقاله تاثیرگذار است.

4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.